TEDXAnogeia Πρόγραμμα

16:00 - 22:00 : RΕGISTRATION

TALKS

PART 1

19:00 : ΕΝΑΡΞΗ — LIGHT YOUR WAY UP

19:10 : ΜΥΡΤΩ ΒΛΑΖΑΚΗ, Ολυμπιονίκης φιλοσοφίας, Φοιτήτρια Ιατρικής

19:20 : ΠΕΜΗ ΖΟΥΝΗ - Αφήγηση Ιστορίας 

19:30 : ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ, Αστροφυσικός, Διευθυντής Αστεροσκοπείου Σκίνακα

19:45 : ΕΥΓΕΝΙΑ ΜΠΙΤΣΑΝΗ, Καθηγήτρια πολιτιστικής πολιτικής & Διοίκησης

20:00 : ΘΟΔΩΡΗΣ ΤΟΜΑΡΑΣ,  Καθηγητής Κοσμολογίας

20:15 : ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ, Ιδρυτής και πρόεδρος της Actionaid Hellas

20:35 : ΜΑΝΟΛΗΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ, Υποστράτηγος, Διευθυντής της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ

20:55 -21:45 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

PART 2

21:50 : KARTIK KUMAR, Οrganizer of Spaceup Nl, Austrian Space Forum (Ομιλία στα αγγλικά)

22:05 : ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ, Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

22:20 : THOMAS HIRSCH, Πολιτικός ακτιβιστής, Υποψήφιος πρόεδρος Χιλής (Ομιλία στα ισπανικά σε αγγλική μετάφραση)

22:35 : ΡΕΝΑ ΡΑΣΟΥΛΗ & “NO ExPLANation”, Μουσικοχορευτικό δρώμενο

22:50 - 23:30 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

PART 3

23:35 : ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΤΣΙΟΥΛΗΣ, Ψυχίατρος, Founder of World’s Intelligence Network

23:50 : TONY ROBINSON, Humanist Movement activist, Co-director of Pressenza (Ομιλία στα αγγλικά)

00:05 : Η ΚΟΡΥΦΗ ΚΑΙ Η ΚΟΡΥΦΩΣΗ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ

00:20 : MIKEUS, MALIATSIS, JEREMY, Stand up comedians

00:40 : ΨΑΡΟΓΙΩΡΓΗΣ — ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ, Μουσικοί - Μουσικός διάλογος

01:10 : ΑΠΟΦΩΝΗΣΗ -ΚΛΕΙΣΙΜΟ

 

01:30 : ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΛΕΝΤΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΥΑΚΙΝΘΟΥ (Περιοχή περιπτέρων)

 

WORKSHOPS

15:00 - 16:00 : TARRHA GLASS — ΜΑΡΙΟΣ ΧΑΛΚΙΑΔΑΚΗΣ,  Παρακολούθηση επεξεργασίας γυαλιού (Το Workshop θα γίνει στα Ανώγεια)

16:00 - 22:00 : ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΩΓΕΙΩΝ, “Επικύρωση εισόδου με μια κίνηση ματ”, Μαθαίνοντας σκάκι

17:00 - 17:35 : KIDS LOVE GREECE *

17:00 - 17:30:  WINES OF CRETE -"Το Βιδιανό Vidiano Variety" (Mini Wine Seminar) *

17:00 - 01:00 : ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΙΔΑΙΟΥ ΑΝΤΡΟΥ, Συλλογή βιβλίων και αφιερώσεων στον περίβολλο ενός Ιερού

18:00 - 01:00 ΙΔΡΥΜΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ & ΕΡΕΥΝΑΣ, ΤΜΗΜΑ ΡOΜΠΟΤΙΚΗΣ, Παρακολούθηση εφευρέσεων

18:00 - 18:30 : ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ — ΚΠΕ ΑΝΩΓΕΙΩΝ *

18:00 - 19:00: WINES OF CRETE, The “Cretan Wine and Dine” project *

18:00 - 18:30 : PURPLE GAMES *

18:30 - 20:30 : DISCOVERY *

19:30- 20:00 : WINES OF CRETE - "Τα κρητικά Ροζέ" (Mini Wine Seminar) *

20:30- 21:00 : WINES OF CRETE - "Τα γλυκά κρητικά κρασιά" (Mini Wine Seminar) *

21:00 - 21:35 : "100MENTORS", ΝΙΚΟΛΕΤΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ *

21:00 - 01:00 : ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ, Αστροπαρατήρησεις με Φορητά τηλεσκόπια

00:00 - 02:00 PLASTELINA, THINK TANK, Γευσιγνωσία — Κοκτέιλ με προϊόντα της περιοχής

OΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ: QUIZDOM, Διαδραστικό παιχνίδι γνώσεων με το κοινό **

ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ: ITE - REDCOMM

 

Για τη συμμετοχή απαιτείται δήλωση που συμπληρώνεται στη σελίδα αγοράς εισιτηρίων

** Για τη συμμετοχή στο Workshop του Quizdom απαιτείται εγκατάσταση της εφαρμογής σε smartphone ή tablet.

 

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

15:00 - 18:30 : ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ, Περιοδική έκθεση (Ανώγεια)

16:00 - 18:00 : ΑΡΧ.ΧΩΡΟΣ ΙΔΑΙΟΥ ΑΝΤΡΟΥ, Ξενάγηση (Ορ. Νίδας)

17:00 - 23:30 : ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ ΣΚΙΝΑΚΑ, Ξενάγηση, (Τοποθεσία: Σκίνακας)